O sztuce Synchronizacja w Birkenwald
Co, jeśli Sokrates, Kant i Spinoza spotkaliby się dziś,
by zmierzyć się z pytaniami o zło, cierpienie i sens życia?
W 1945 roku, krótko po powrocie do wolności, po trzech latach spędzonych w nazistowskim obozie zagłady, Viktor Frankl napisał Synchronizację w Birkenwald. W dramacie trzej wielcy myśliciele - ateński filozof Sokrates (496-399 p.n.e), holenderski filozof żydowskiego pochodzenia, Baruch Spinoza (1632-1677), oraz niemiecki metafizyk Immanuel Kant (1724-1804) przenoszą się w czasie, by dołączyć do więźniów obozu koncentracyjnego i zmierzyć się z odwiecznym pytaniem zadanym po raz pierwszy przez Hioba: Jakie jest znaczenie cierpienia?
Z synchronizacji czasu i przestrzeni wyłania się refleksja, po którą możemy sięgnąć również współcześnie w czasach naszych kryzysów. Dialogi, pełne bólu i nadziei, przenikają do głębi, inspirując do refleksji nad prawdziwą wolnością - tą, którą Frankl określił jako 'wolność wyboru własnego stanowiska' nawet w obliczu cierpienia." Sztuka prowokuje do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa, nadzieją i potęgą wolnego wyboru.
Poznaj twórcę sztuki - Kim był Viktor Frankl?
Viktor Emil Frankl (26 marca 1905 - 2 września 1997) był austriackim neurologiem, psychiatrą i psychoterapeutą, znanym jako jeden z twórców analizy egzystencjalnej i logoterapii - metody terapeutycznej.
Logoterapia Frankla jest uznawana za trzecią wiedeńską szkołę psychoterapii.. W czasie II wojny światowej był więźniem czterech obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz i Dachau, co znacząco wpłynęło na jego twórczość i filozofię.
Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się takie książki, jak Człowiek w poszukiwaniu sensu, Homo patiens, Lekarz i dusza oraz Bóg ukryty. Każda z nich niesie głębokie przesłanie o sile nadziei, odpowiedzialności i ludzkiej zdolności do przezwyciężania cierpienia.
Kim jesteśmy i co robimy?
W Krakowskim Instytucie Logoterapii zgłębiamy i popularyzujemy myśl Viktora Emila Frankla - twórcy trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii. Naszą misją jest rozwijanie logoterapii, metody terapeutycznej, która wspiera ludzi w odnajdywaniu sensu życia - najpotężniejszego źródła motywacji i siły do przezwyciężania trudności.
120. rocznica urodzin VIktora E. Frankla
W 120. rocznicę urodzin Viktora E. Frankla, warto zatrzymać się nad jego niezwykłym dziedzictwem, które wciąż inspiruje i motywuje. Frankl, jako twórca logoterapii, nie tylko przetrwał jeden z najciemniejszych rozdziałów historii, ale również wyciągnął z tych doświadczeń głębokie wnioski dotyczące ludzkiego istnienia.
Jego doświadczenia w obozach koncentracyjnych nie złamały go, lecz wpłynęły na jego filozofię życia. Frankl doszedł do wniosku, że nawet w najtrudniejszych chwilach, gdy wszystko wydaje się stracone, człowiek ma moc wyboru swojego podejścia do sytuacji. Jego słowa, że „człowiekowi można odebrać wszystko, z wyjątkiem jednego – ostatniej z ludzkich wolności – wyboru własnego stanowiska wobec jakichkolwiek okoliczności”, są nie tylko przesłaniem nadziei, ale także wezwaniem do działania.
Logoterapia stawia na pierwszym miejscu poszukiwanie sensu w życiu, co może być szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie wiele osób zmaga się z poczuciem zagubienia i niepewności. Frankl podkreślał, że to nie życie ma nam dawać odpowiedzi, ale my mamy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czego życie oczekuje od nas. Ta perspektywa zmienia sposób, w jaki postrzegamy nasze wyzwania i cierpienia – stają się one nie tylko przeszkodami, ale także okazjami do wzrostu i osobistej transformacji.
Jego myśli nabierają szczególnej mocy w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób poszukuje sensu w obliczu kryzysów egzystencjalnych, społecznych, ekonomicznych czy zdrowotnych. Frankl przypomina nam, że w każdej sytuacji możemy znaleźć sens, a to właśnie on nadaje naszemu życiu wartość i kierunek.
Pamiętając o Viktorze E. Franklu, możemy inspirować się jego naukami, by w codziennym życiu dążyć do odnajdywania sensu, odpowiedzialności i człowieczeństwa. Jego dziedzictwo pozostaje aktualne, zachęcając nas do refleksji nad tym, co naprawdę ma znaczenie w naszym życiu.
Zbiórka na organizację i realizację sztuki Viktora Frankla: „Synchronizacja w Birkenwald”
Zbiórka prowadzona za posrednictwem portalu Zrzutka.pl -> https://zrzutka.pl/a3jg9b